November 11. és 22. között a Huzella iskola könyvtárában Anne Frank életéről, tragédiájáról rendezett vándorkiállítást tekinthetnek meg az iskola tanulói és külső érdeklődők. A tárlaton felkészült iskolások vezetik körbe a látogatókat.
A kiállítást az amszterdami Anne Frank ház hozta létre, és 1997 óta több, mint tízmillióan látták szerte a világon - céljuk, hogy a tizenéves lány egykori tragédiáján keresztül szóljanak a mának, a mai fiatalságnak; ezzel felhívják a figyelmet a napjainkban is számos országban jelen lévő etnikai, vallási megkülönböztetésre, ennek lehetséges következményeire, illetve az emberi jogokért és a demokráciáért való személyes felelősségünkre. Mivel a tárlatvezetők két napon keresztül tanulnak, készülnek feladatukra, sokkal kézzelfoghatóbban szembesülnek a második világháború rémtetteivel, mint amit egy - bármilyen jó - történelemkönyv drámai számai és tényei képesek közvetíteni, és ezt átadják a kiállítás nézőinek is.
A gödi intézmény az első általános iskola Magyarországon, ahová elhozták a kiállítást, ami hazánkban eddig csak középiskolákban volt látható. A november 11-i megnyitón részt vett a holland nagykövetség kulturális attaséja, a dunakeszi tankerület igazgatója, a gödi plébános... az önkormányzattól egyedül én voltam ott.
Pedig érdemes volt végignézni az eleinte derűs, majd egyre megrázóbb képeket, meghallgatni az imponálóan felkészült diák-tárlatvezetőket. Az utolsó tabló pedig megpróbált szembesíteni azzal, hogy miden önáltatás ellenére a rasszizmus, etnikai, faji, vallási megkülönböztetés, kirekesztés a mi világunkban is jelen van. A huzellás felsősök bizonyosan elgondolkodnak a tárlat szomorú aktualitásán, mai magyarországi áthallásain - bár minél többen tennének így.
A kiállításról, a megnyitóról készült képek megtalálhatóak a kiállítás facebook-oldalán.